למדן מוסדות חזרה לעמוד הראשי
 
 
 
 
תנאי קבלה לאוניברסיטה  מבחן פסיכומטרי  הכנה לפסיכומטרי  מלגות לימודים  תואר ראשון  תואר שני 
 
לקויות למידה  בחינות בגרות  בחינות בגרות אקסטרניות  בגרות וקבלה ללימודים  מורים פרטיים  שיעורים פרטיים 

מלגות לימודים - מלגות

מבין 250,000 הסטודנטים הלומדים כיום בישראל, כ-14% ממנים את לימודיהם באמצעות מלגות לימודים שונות. שאר הסטודנטים מממנים את לימודיהם בעזרת ההורים (32.1%), בכוחות עצמם (27.5%) או בשילוב של מימון עצמי עם עזרה מההורים (23.8%). שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה נע בין 9,500 ש"ח במוסדות מתוקצבים ל-30,000 ש"ח במוסדות פרטיים. סכומים אלו הינם גבוהים, ומקשים מאד על הסטודנטים הבוחרים לממן את לימודיהם בכוחות עצמם ללא הסתייעות בקבלת מלגות מסוגים שונים.

מימון מלגות בארץ

בארץ קיימים גופים רבים המציעים מלגות לימודים, דרך מעל 600 קרנות פרטיות וציבוריות, המחלקות בכל שנה סכום מצטבר של מעל 300 מיליון ש"ח. רוב הכסף בקרנות אלו מקורו בכספי ציבור. מטרת הקרנות היא לסייע למי שמתקשה במימון לימודיו, באמצעות סיוע כספי של בין 500 ש"ח לבין 10,000 ש"ח בשנה. בכל שנה מבקשים כ-25% מסך הסטודנטים מלגות, אך רק 20% מהם מקבלים אותן. סטודנטים רבים פונים במקביל אל מספר רב של גופים וארגונים המעניקים מלגות, בתקווה כי חלקם ייעתרו לבקשה.

לכל אחת מן הקרנות השונות קריטריונים שונים לקביעת המועמדים המתאימים לקבלת מלגה, כמו שירות צבאי, מצב כלכלי, מקום מגורים, ארץ מוצא, תחומי למידה ייחודיים ופרסים על הצטיינות. רוב הקרנות מגדירות בצורה מאד נקודתית את אוכלוסיית היעד הרצויה להם לקבלת מלגה, ולכן הדרך אל רוב המלגות חסומה בפני אחוז ניכר מן הסטודנטים.

הגוף הגדול ביותר בארץ המחלק מלגות הוא המועצה להשכלה גבוהה המעניקה מלגות באמצעות קרן הלוואות המנוהלת על-ידי משרד החינוך. קרן זו מחלקת מלגות בהיקף שנתי של כ- 70 מיליון שקל.

פיקוח על מלגות

האחריות על הקרנות המחלקות מלגות נופלת על משרד החינוך, הנעזר בחוק מרשם המלגות הקובע כי קרן שחלק מתקציבה (או כולו) מגיע מאוצר המדינה, מגיע מכספי השלטון המקומי או שהיא נהנית מהטבת מס בישראל, מחוייבת ברישום במרכז הקרנות.

 

טיפים לקבלת מלגה

הנה מספר טיפים שיוכלו להגדיל את סיכוייכם לקבל מלגה:

 • אל תהססו להגיש בקשה
  אין לכם מה להפסיד - חוץ מאשר את המלגה. גם אם אינכם ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, סביר להניח כי ישנן מלגות רבות שבכל זאת יכולות להתאים לכם, כמו לדוגמא מלגות מסחריות המחולקות על-פי הגרלה. פנו אל כמה שיותר מלגות בכדי להגדיל את סיכוייכם לזכות בהן.

 • הקפידו על מילוי הטפסים
  לכל מלגה ישנם טפסים רשמיים לבקשת המלגה. חבל שתפסידו את המלגה בשל מילוי חסר של הטפסים או אי צירוף של מסמכים אותם הינכם נדרשים לצרף אל הבקשה.

 • אל תזייפו בפרטים
  אל תנסו למלא פרטים לא נכונים על מנת להגדיל את סיכוייכם לזכות במלגה - פשוט מצאו את המלגה המתאימה לכם.

 • הגשה מכובדת
  תנו כבוד למחלק המלגה - הגישו את הטפסים בצורה מסודרת, בכתב ברור ובזמן. מכתב אישי המכיל מידע יותר אישי לגביכם יכול להוסיף הרבה בעת קבלת ההחלטה על מקבלי המלגה. השתדלו לשמור על קיצור ואמינות במה שאתם כותבים במכתב.