למדן מוסדות חזרה לעמוד הראשי
 
 
 
 
תנאי קבלה לאוניברסיטה  מבחן פסיכומטרי  הכנה לפסיכומטרי  מלגות לימודים  תואר ראשון  תואר שני 
 
לקויות למידה  בחינות בגרות  בחינות בגרות אקסטרניות  בגרות וקבלה ללימודים  מורים פרטיים  שיעורים פרטיים 

שיעורים פרטיים

כ- 42%  מן התלמידים בישראל נזקקים לשיעורים פרטיים במהלך לימודיהם בבית הספר היסודי ועד בית הספר התיכון (בשנים האחרונות החלו גם סטודנטים לקחת שיעורים פרטיים).

לא תמיד השיעורים הללו באמת נחוצים ולא תמיד המורה הפרטי הוא באמת מתאים לצרכיו של התלמיד.

שוק השיעורים הפרטיים מתעורר בעיקר לחיים סמוך למועדי בחינות הבגרות אז גובר הביקוש פעמים רבות על ההיצע, וזאת כמעט ללא תלות במצב הכלכלי, מיתון או צמיחה (אם מורגשת השפעה של המצב הכלכלי, אז זה בדרך כלל בפריפריה ולא במרכז הארץ).

בעבר היו שיעורים פרטיים נחלתם של תלמידים חלשים בלבד, וחלק גדול מן המורים הפרטיים היו סטודנטים ששימשו כמורים פרטיים כהשלמת הכנסה. כיום התחום נפוץ הרבה יותר, וגם תלמידים חזקים נעזרים בהם.

שיעורי חיזוק / תיגבור 

הורים רבים רואים חשיבות רבה בהקניית בסיס טוב לילד על מנת שזה יוכל להתקדם היטב בלימודיו. מקצועות כמו אנגלית וחשבון מקבלים תיגבור על ידי מורה פרטי גם אם הילד אינו מתקשה בנושאים אלו ביחס לבני כיתתו. לעיתים שיעורי תיגבור ניתנים עוד כאשר הילד נמצא בכיתה א', בה המקצועות הללו כלל אינם נלמדים. שיעורי חיזוק אלו יכולים להגיע להוצאות של מאות שקלים בכל חודש, אך ההורים מוכנים להוציא סכומים אלו, ורק שהילד לא יישאר מאחור.

 

מורים שהם גם מורים פרטיים? 

על פי החוק, אסור למורה ללמד תלמיד הלומד בבית הספר בו הוא מלמד במסגרת שיעורים פרטיים. בפועל מעבירים המורים את שמות תלמידיהם אל חבריהם בבתי הספר האחרים, בתמורה לשמות המועברים להם על ידי מורים אלו. המורים ממליצים על חבריהם במהלך אסיפות ההורים, ומערכת משומנת זו מספקת עבודה רבה לכל מורה שחפץ בכך.

 

אתרי שיעורים פרטיים  

קיימים מספר אתרי אינטרנט המספקים שירותי שיעורים פרטיים לתלמידים. אתרים אלו משמשים בעצם כמתווכים בין המורה הפרטי לבין התלמיד תוך מתן רמת פיקוח מינימאלית על רמתו של המורה הפרטי. האתרים מספקים מידע על השכלת המורה, המקצועות שהוא מלמד, מקום הלימוד והתעריף לשעה. כמו-כן, יש אתרים המקשרים ישירות בין המורה לתלמיד כגון אתר למדן.

 

כמה עולה שיעור פרטי? 

מטבע הדברים, הטווחים של המחירים גדולים מאד, ומשתנים בהתאם למקצוע, אזור הלימוד, המורה וצורת רכישת השיעורים.

 

 • המקצוע
  היצע המורים המיומנים בכל מקצוע הוא הקובע את עלות השיעורים. לשון הוא המקצוע בו היצע המורים הוא הקטן ביותר, ולכן מחירי שיעורי לשון גבוהים יותר ממחירי אנגלית ומתמטיקה, מקצועות בהם הביקוש הכללי גדול יותר.
 • אזור לימוד
  קיימים הבדלים גדולים בין האזורים השונים בארץ מבחינת מחירי שעת לימוד. שיעור פרטי בפריפריה יכול לעלות לעיתים כ-50% ממחיר אותו שיעור במרכז.
 • המורה
  מורים מנוסים עם קבלות וניסיון רב עולים כמובן הרבה יותר מאשר סטודנטים המספקים שיעורים כהשלמת הכנסה זמנית.
 • צורת רכישת השיעור
  תלמידים הקונים חבילת שיעורים או מנוי יכולים להקטין את עלות השיעור הבודד.

מחיר שיעור פרטי על-ידי מורה מוסמך יכול להגיע עד 180 ש"ח לשעה. מורים טובים ובעלי ניסיון גובים בדרך כלל 120-150 ש"ח לשעה, בעוד מורים רגילים מן השורה ייקחו 80-100 ש"ח לשעה. סטודנטים לעומת זאת יסתפקו פעמים רבות בין 60 ל- 80 ש"ח לשעת לימוד בעיקר באזור המרכז הרבתי.